News
Narodowe Święto Niepodległości
16.11.2023
11 listopada 2023 r. przypadła 105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji naszej Ojczyzny w kościele parafialnym w Jarocinie pw. Matki Boskiej Bolesnej. Uczestniczyli w niej Zbigniew Walczak Wójt Gminy Jarocin, Sekretarz Gminy Jarocin Agata Pałka, Przewodnicząca Rady Gminy w Jarocinie Aniela Olszówka , Radni Gminy Jarocin, Dyrektor GOKSTiR w Jarocinie oraz Dyrektorzy Szkół Podstawowych z terenu Gminy Jarocin.
Nie zabrakło pocztów sztandarowych i delegacji z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Jarocina, pocztu sztandarowego Ochotniczej Straży Pożarnej z Jarocina oraz harcerzy z 10 WDH „Harnasie” z Jarocina. Wszyscy uczestnicy Mszy Św. przemaszerowali pod pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej przy Urzędzie Gminy gdzie wspólnie odśpiewano hymn, a następnie złożono kwiaty oraz zapalone znicze przez delegacje z Urzędu Gminy w Jarocinie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Jarocina oraz Harcerzy 10 WDH ,,Harnasie'' Jarocin.
Kolejna część obchodów odbyła się już przy zbiorniku wodnym w Jarocinie. O godzinie 16.00 rozpoczęła się rekonstrukcja pn. „Powstanie Styczniowe w kontekście odzyskania niepodległości” w ramach projektu „ECHA POWSTANIA STYCZNIOWEGO – SEKRETY ZIEMI JAROCIN”. Projekt dofinansowany z Programu Dotacyjnego Biura „Niepodległa” „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”. Na zaproszenie przybyli żołnierze Wojska Polskiego 3 Batalionu Inżynieryjnego z Niska (poczet sztandarowy oraz poczet flagowy), żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz harcerze 10 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Harnasie” z Jarocina. Po przywitaniu przybyłych gości przez panią Sylwię Głuszak Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej oraz odśpiewanie hymnu po czym głos zabrał Zbigniew Walczak Wójt Gminy Jarocin. Najważniejszą częścią wydarzenia była rekonstrukcja historyczna dotycząca zdarzeń w kordonie przygranicznym (bitwa pomiędzy oddziałem płk Czechowskiego a moskalami a następnie przemarsz powstańców do dworu pana Niesiołowskiego w Jarocinie) w trakcie której narrator Jacek Siembida opowiadał o zdarzeniach jakie miały miejsce na naszej ziemi. Grupa rekonstrukcyjna wcieliła się w Polski oddział powstańczy, rosyjską armię carską a także żonę pana Niesiołowskiego, natomiast za okolicznych chłopów z okresu Powstania Styczniowego przebrali się członkowie Koła Gospodyń Wiejskich ze Szwedów. Poprzez realizację projektu upowszechniono wiedzę o Powstaniu Styczniowym mając na względzie działania powstańcze w przygranicznym kordonie, w którym znajdowała się Gmina Jarocin.