News
Zespół JARGOCIANIE nagrodzony!
26.05.2022
W tym roku uroczystości związane z powiatowymi obchodami Dnia Działacza Kultury odbyły się 21 maja (sobota) 2022, w Auli przy Liceum Ogólnokształcącym w Nisku. Z tej okazji przyznane zostały nagrody i wyróżnienia osobom, które w swojej codziennej pracy wyróżniają się wyjątkową twórczością artystyczną lub zaangażowaniem w upowszechnianie kultury.
W uroczystości udział wzięli: Starosta Niżański Robert Bednarz, Wicestarosta Niżański Adam Mach, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz, Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nisko Zbigniew Kotuła, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem Dariusz Świta, Zastępca Wójta Gminy Krzeszów Stanisław Szafran oraz inni zaproszeni goście.
Starosta Niżański Robert Bednarz wręczył 4 indywidualne Nagrody Starosty Niżańskiego w dziedzinie kultury i trzy nagrody zespołowe.
W tym roku Starosta Niżański docenił również dyrektorów placówek kulturalnych, biorąc pod uwagę, jaka odpowiedzialność spoczywała na nich w tak utrudnionym czasie, jakim był okres pandemii, aby zapewnić mieszkańcom nie tylko rozrywkę, lecz przede wszystkim umożliwić rozwijanie pasji, pobudzać do działania i krzewić kulturę. W podziękowaniu wręczył pamiątkowe statuetki wieloletnim, doświadczonym dyrektorom w osobach:
- Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku nad Sanem – Anna Straub
- Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku – Iwona Nemeczek
- Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Harasiukach – Artur Siek
- Dyrektor Gminnego Centrum w Jeżowem – Zbigniew Bednarz
- Dyrektor Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nisku – Radosław Maziarz
Podziękował również Paniom, które rozpoczęły prace na tym tak ważnym dla lokalnej społeczności stanowisku i przekazał symboliczny koszyczek kwiatów wraz z publikacją „Ziemia Niżańska” Dyrektorom:
- Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie – Pani Malwinie Szałęga
- Gminnego Centrum Kultury w Ulanowie – Pani Joannie Małek
- Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie – Pani Sylwii Głuszak.
- „Kultura jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Doceniając zaangażowanie, ciężką pracę i podtrzymywanie tradycji regionalnych przez animatorów kultury i zespoły, chcemy nagrodzić i uhonorować ludzi, którzy z wielkim zapałem i oddaniem angażują się w rozwój życia kulturalnego i artystycznego w miejscu, w którym mieszkamy. Dziękuję również dyrektorom placówek kulturalnych, którzy poprzez prowadzenie zajęć w formie on-line czy też dzięki przygotowanym nagraniom, ukazali nową odsłonę działalności ośrodków kultury i bibliotek. Dziękuję za wieloletnią pracę na rzecz popularyzacji idei aktywności społecznej mieszkańców, dzięki czemu zostały zrealizowane liczne cenne inicjatywy kulturalne. Jestem dumny, że w Powiecie Niżańskim jest tak wiele ludzi związanych z szeroko pojętą kulturą. Gratuluję osiągnięć, wytrwałości i dziękuję za pracę w czasie tak trudnym dla kultury, jakim był okres pandemii” – powiedział do zebranych Starosta Niżański Robert Bednarz
W części artystycznej uroczystości zaprezentował się kwintet smyczkowy Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej pod kierownictwem Edwarda Horoszko z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli oraz Natalia Siek – uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, w utworze „Stary walczy”. Dopełnieniem część artystycznej był wyświetlony film o Powiecie Niżańskim, w nieoczywistej formie, bowiem wykonany techniką – malowania piaskiem.
Laureatami Nagrody Starosty Niżańskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury zostali:
- Maria i Ryszard Machowcy
Koneserzy wiklinowej sztuki w Rudniku nad Sanem, którzy od pokoleń robią wiklinowe, niepowtarzalne prace. Wiklinowe rzeźby ich autorstwa zdobią skwery Polskiej Stolicy Wikliny. Promują Rudnik nad Sanem poprzez udział w plenerach i konkursach wikliny artystycznej.
- Alicja Sochacka
Przez wiele lat zaangażowana w krzewienie kultury na terenie Niska i Powiatu. Inicjatorka wielu artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych przedsięwzięć i wydarzeń. Pod jej kierownictwem uczestnicy zajęć w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” zdobywali ogólnopolskie nagrody przyczyniając się tym samym do promocji Miasta i Powiatu.
- Zespół „JARGOCIANIE”
Zespół wokalny, który prezentuje utwory ludowe związane z Powiatem Niżańskim, tym samym chroniąc przed zapomnieniem niżańską i jarocińską kulturę i tradycję. Już od ponad 12 lat godnie reprezentuje i promuje Powiat Niżański podczas przeglądów muzycznych na szczeblu ogólnopolskim, międzypowiatowym i gminnym. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, co przyczynia się do rozsławiania Powiatu Niżańskiego.
- Tadeusz Kopacz
Lider, wokalista Kapeli Ludowej „Jeżowianie”. Aktywny działacz kultury na terenie Gminy Jeżowe. Organizator Jesiennych Koncertów Poezji Śpiewanej na Górach Kościelnych w Jeżowem.
- Magdalena Hasiak
Od wielu lat działająca na rzecz upowszechniania i ochrony kultury na terenie Gminy Ulanów, a zwłaszcza miejscowości Bieliny, w której mieszka. Inicjatorka założenia Stowarzyszenia „Bieliny” – wieś nad Sanem, które w zadaniach statutowych ma m.in. upowszechnianie i ochronę kultury. Z jej inicjatywy, i przy jej koordynacji, zostały zrealizowane projekty związane z ochroną kultury regionu.
- Zespół Kolędniczy „HERODY” z Łazor
Zespół Kolędniczy, który od 36 lat reprezentuje Gminę Harasiuki na różnych rodzajach przeglądów i w konkursach. Zdobywcy wielu nagród na arenie nie tylko lokalnej, ale również na poziomie województwa i kraju.
- Danuta Gaweł
Artystka, Malarka, która dzięki swojej wieloletniej pracy na rzecz kultury oraz licznym ekspozycjom obrazów, przyczynia się do promocji Gminy Krzeszów na arenie międzynarodowej. Aktywnie angażuję się w życie kulturalne Gminy, m.in. poprzez udział i pomoc przy organizacji krzeszowskich plenerów malarskich. Współtwórczyni gazety gminnej „Rotunda”, w której pisze artykuły na temat wydarzeń i społeczności lokalnej.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.