Logo

News

News zdjęcie id 165

Akcja sadzenia drzew i krzewów miododajnych

12.11.2021

Sadzenie drzew i krzewów miododajnych sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim.

 

Gmina Jarocin uczestniczyła w akcji sadzenia drzew i krzewów miododajnych. W ramach zadania na terenie gminy posadzono 30 sztuk drzew miododajnych (lipę, klon pospolity, klon jawor, robinię akacjową) oraz 20 sztuk krzewów miododajnych (pęcherznicę kalinolistną, świdośliwę, tamaryszek, irgę błyszczącą, tawułę szarą Grefsheim).   Drzewa i krzewy posadziły „Golczanki” z Koła Gospodyń  Wiejskich w Golcach przy wybudowanej w zeszłym roku strefie aktywności lokalnej w Golcach.

 

Idea prowadzenia kampanii wpierającej owadopylność pn: „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie”,  zrodziła się w 2015 roku, we współpracy Samorządu Województwa Podkarpackiego z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Rzeszowie. Głównym elementem tego działania jest sadzenie roślin miododajnych w celu ochrony bioróżnorodności naszego środowiska. W ciągu siedmiu lat w ramach kampanii posadzonych zostało 45 tys. szt. drzew i krzewów, które z biegiem czasu stanowią cenny pożytek dla owadów zapylających. Na ten cel przeznaczonych zostało  ok. 600 tys. złotych.

W tym roku Samorząd Województwa Podkarpackiego  zakupił  6 tys. sztuk drzew i krzewów miododajnych, takich jak: lipa, klon, robinia akacjowa, pęcherznica kalinolistna, świdośliwa, tamaryszek, irga błyszcząca, tawuła szara.

W dniu 12 października przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, miało miejsce symboliczne przekazanie roślin miododajnych przedstawicielom Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie oraz jednostek samorządowych z terenu naszego województwa.  Sadzonki  drzew i krzewów przekazał  Stanisław Kruczek – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Adam Skiba – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.  Wojewódzki Związek  Pszczelarzy reprezentował jego prezes - Tadeusz Dylon. W przekazaniu sadzonek wziął również udział Piotr Kędrek – Dyrektor Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem, który koordynuje to działanie.

Wszystkie podmioty, które zadeklarowały odbiór sadzonek, mogły tego dokonać w terminach ustalonych z dostawcą.

Realizacja kampanii oraz jej szeroki zasięg są możliwe w dużej mierze dzięki dotacjom pozyskiwanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, które stanowią nawet do 90 % kosztów zadania. W bieżącym roku dotacja ta wyniosła 75 tys. złotych.

Nasze środowisko wymaga ciągłej troski a sadzenie roślin miododajnych jest jednym z jej przejawów. Świadomość społeczna dotycząca stanu środowiska naturalnego jest coraz większa, jednak wymaga ciągłego pogłębiania. Sadzenie drzew i krzewów miododajnych odbywa się zwykle przy udziale mieszkańców gmin w ramach tak zwanego „czynu społecznego". Często sami włodarze gmin swoją postawą dają przykład innym. W sadzeniu uczestniczą strażacy, nauczyciele, dzieci i młodzież szkolna. Wydarzenie to staje się okazją do wspólnej pracy na rzecz ochrony przyrody, co bardzo zapada w pamięć i stanowi najlepszy rodzaj edukacji – przez działanie. 

 

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.